Bob Mayo Memorial Stick Tournament

2019 Results

1st Place

Linda & Ron

 

2nd Place

Jim & Eric

 

3rd Place

Danny & Richard

 

2018 Results

1st Place

Franklin & Alison

 

2nd Place

Pat & John

 

3rd Place

Craig & Peter

 

2017 Results

1st Place

Andrew & Calee

 

2016 Results

1st Place

Kevin & Wendy
with Jamesie (Bob Mayo's wife)

 

 

2nd Place

Mike & Dave
 

 

 

3rd Place

Gladys & Jeff
 

 

2015 Results

1st Place

Teams                                                         Pts       **

 

1. Franklin Himmelman & Allison Zinck               56        14

2. Peter Mosher & Craig Munroe                           56        14

3. Max Strowbridge & Sara Spafford                    55        12

4. Mike Mawhinney & Steve Rodenizer                 52        11

5. Cathy Kenney & Dave Himmelman                   50          6

6. Cory Zinck & Shae Mayo                                     47         7

7. Brad Fleet & Glen Brown                                    47         4

8. Jeff Allen & Gladys Collicut                                41          7

9. Nancy Pittman & Chris Clark                             39          8

10. Pat Oldfield & Max Mosher                               39          6

11. Lynn & Jean Guy Richard                                 38          4

12. Carl Best & Barney McCabe                             36         0

13. Annette Forward & Roberta MacDonald         33         4

14. Doug Himmelman & Bob Sayer                       33         3

15. Diane Boulanger & Sandra Walker                  33         0

16. Brian Jobb & Lola Greek                                   32         1

17. John Bain & Al Kenney                                      32         0

18. Eric Miller & Jim Cosgrove                               31         0

19. Harvey Heinrichs & Leighton Davis                 31        -2

20. Ben Smith & Paul Allen                                     28         1

21. Tina Fleet & Jamie Irving                                  28        -3

22. Eric Walters & Richard Cluett                          27        -4

23. Jack Allen & Tom Hopkirk                                26        -7

24. Cathy Kelly & Mike Tanner                               25        -5

25. Bill Miller & Tom Weagle                                  24        -2

26. Kim Hanlon & Ashlee Feener                           23        -8

27. Dave Fralick & Jamie Irving                             22        -3

28. Kevin Mayo & Dave Allen                                  22       -10

29. Lowell Levy & Lynn Weagle                             15        -11

30. Wendy Mayo & Sue Boulanger                        13         -7

31. Todd & Tracy Rose                                            13       -16

32. Ron Hrushowy & Steve Daily                           12        -16

 

** - Pts for & against - used for tie breaker

2nd Place

Allison & Franklin
with Jamesie (Bob Mayo's wife)

 

 

Peter & Craig

3rd Place

Mike & Steve

2014 Results

TEAMS                                                                  PTS

 

1. Roger Shaw & Ben Smith                                56

2. Diane Boulanger & Sandra Walker                 50

3. Kevin & Wendy Mayo                                        50

4. D. Himmelman & R. Cameron                         42

5. Bill DeGrace & Lola Greek                               42

6. Peter Mosher & Craig Munroe                         42

7. Max Strowbridge & Sara Spafford                  42

8. Scott McVittie & Keith Levy                              41

9. Brad Fleet & Jamie Irving                                41

10. Tom Hopkirk & Jack Allen                             38

11. Paul Allen & Eugene Creaser                        38

12. Gladys Collicutt & Roberta MacDonald        36

13. Todd & Tracy Rose                                         33

14. Kim Hanlon & Ashlee Feener                        33

15. Steph Sopher & Graham Pratt                      30

16. Franklin Himmelman & Allison Zinck          30

17. Dave Fralick & Mike Sologuk                        28

18. Steve Rhodenizer & Mike Mawhinney          27

19. Al Kenney & Annette Forward                       26

20. Dave Thoms & Bob Sayer                              26

21. Max Mosher & Ivan Corkum                          24

22. Carl & Barney                                                 24

23. Eric. Miller & Jim Myra                                  23

24. Ron Hrushowy & Claude                               23

25. Bruce Dares & John Bain                              21

26. Bill Miller & Susan MacMillan                       20

27. Hewitt Hardiman & Jim Cosgrove                17

28. Terry Lantz & Eric Walters                            11

1st Place

Ben & Roger

2nd Place

Sandra & Diane

2013 Results

TEAMS                                        PTS

 

1. Skinner & Corkum                  14 

2. Hurshowy & Daily                   35

3. Kenny & Meagher                   53

4. B Miller & MacMillan              29

5. Dares & Himmelman             25

6. Oldfield & Mosher                   32

7. Jobb & Jobb                            23

8. Gladys & Roberta                    53

9. Bain & Smith                           33

10. Barney & Carl                       34

11. Steve & Mike                         53

12. Schoon & Loth                      26

13. Boulanger & Boulanger       52

14. E Miller & J Myra                  13

15. Carthew & DeGrace              41

16. Dean & Forward                   10

17. P Allen & Creaser                 28

18. Thoms & Sayer                     26

19. Mosher & Wentzel                35

20. Cosgrove & Shaw                 45

21. Greek & Friendly                   21

22. McVittie & Levy                     45

23. Sopher & Pratt                      14

24. D Allen & K Mayo                  50

25. Fralick & Sologuk                 26

26. Zinck & Franklyn                   26

27. Himmelman & Cameron      49

28. J Allen & K Hanlon                32

29. Lantz & Skinner                    24

30. Walters & Fleck                     43

31. L Hanlon & Munroe               27

32. Fleet & Irving                         37

The Winners
The Runners-Up

Mike & Steve

Brian &  Al

Jamesie & Kevin

2012 Results

 TEAMS

1. Sopher & Pratt 

2. Oldfield & Dares  

3. P Allen & Creaser

4. Zinck & F Himmelman

5. Best & McCabe

6. Cosgrove & Mosher

7. Walker & Kenney 

8. Etherton & D Himmelman 

9. J  Allen & K Hanlon 

10. Munroe & E Hanlon

11. MacDonald & Hurshowy ‚Äč

12. Mawhinney & Rhodenizer 

 

13. Smith & Bain

14. Lola & D Himmelman 

15. B Miller & MacMillan 

16. Reynolds & O'Grady 

17. D Allen & Mayo

18. Collicutt & Dean

19. Fleet & Irving

20. Loth & Schoon

21. Lantz & Skinner

22. Fralick & Sologuk

23. E Miller & DeMone

24. Brian & J Jobb

The Winners

Brad Fleet & Jamie Irving

The Runners-Up

Eugene Creaser & Paul Allen

2011 Results

 TEAMS

1. Jeff Allen & Kim Hanlon

2. Paul Allen & Eugene Creaser

3. Ben Smith & John Bain

4. Peter Mosher & Greg Wentzel

5. Ivan Corkum & Bruce Dares

6. Gladys Collicut & Elaine Allen

7. Franklin Himmelman &Allison Zinck

8. Kevin Mayo & David Allen

9. Jack Scoon & Haigh Carthew

10. David Fralick & Mike Sologuk

11. Steph Sopher & Graham Pratt

12. Doug Himmelman & Brian Meagher

WINNERS
1. Doug Himmelman & Brian Meagher

2. Gladys Collicutt & Elaine Allen

3. Paul Allen & Eugene Creaser

4. Peter Mosher & Greg Wentzell

5. Kevin Mayo & David Allen

6. David Fralick & Mike Sologuk

7. Franklyn Himmelman & Allison Zinck

8. Ivan Corkum & Bruce Dares 

Contact: 902-634-4493  lcc@ns.aliantzinc.ca

  • Twitter Social Icon
  • Facebook App Icon