2019 Winter - Tuesday Day Ladies
Sophie Petrony Memorial  Trophy

TEAMS

1. Linda MacDonald, Nancy Pittman, Gail Smith, Barb Carthew

2. Diane Boulanger, Linda McAuley, Joan Jobb, Maureen Mofatt

3. Susan MacMillan, Ann Tanner, Carolyn McAllister, Jill Honda

4. Wendy Mayo, Wendy Dean, Sue Kelly, Susan Hall

5. Roberta MacDonald, Lynn Mowbray, Jean McKiel, Anne Ruel

6. Annette Forward, Barb Himmelman, Maury Mossman, Judy Wagner

Spares: Chris Clark, Cathy Kenney, Sharon Myra, Cheryl Dyer

SCHEDULE

January 8

1 vs 3     Ice A

2 vs 4    Ice B

5 vs 6    Ice C

January 15

 4 vs 5   Ice A

1 vs 6   Ice B

2 vs 3  Ice C

January 22

1 vs 5   Ice B

2 vs 6   Ice C

3 vs 4   Ice D

January 29

2 vs 5   Ice A

3 vs 6   Ice B

1 vs 4  Ice C

February 5

  4 vs 6   Ice B

  3 vs 5   Ice C

 1 vs 2   Ice D

February 19

1 vs 3  Ice A

2 vs 4  Ice B

5 vs 6  Ice C

February 26

  4 vs 5   Ice B

 1 vs 6   Ice C

  2 vs 3   Ice D

March 12

2 vs 5   Ice A

3 vs 6   Ice B

1 vs 4  Ice C

March 19

Lunenburg
Day Ladies host Bridgewater at LCC

February 12

Lunenburg
Day Ladies to Bridgewater

March 5

  1 vs 5     Ice A

   2 vs 6     Ice B

  3 vs 4     Ice C

March 26

  4 vs 6   Ice B

  3 vs 5   Ice C

 1 vs 2   Ice D

2017 Fall - Tuesday Day Ladies
Club Competition Trophy

TEAMS

1. Gladys Collicut, Linda McAuley, Lynn Mowbray, Gail Smith

2. Wendy Mayo, Jean McKiel, Maureen Moffatt, Jill Honda

3. Annette Forward, Wendy Dean, Anne Ruel, Louise Strickland

4. Roberta MacDonald, Carolyn McAllister, Marilyn Daly, Linda MacDonald

5. Diane Boulanger, Susan MacMillan, Ann Tanner, Susan Hall

6. Laura Webber, Maury Mossman, Cathy Kenney

7. Sue Kelly, Nancy Pittman, Heather White, Barb Carthew

SCHEDULE

October 31

(4)  5 vs 3  (9)   Ice A

(8)  6 vs 2  (8)  Ice B

(5)   4 vs 1  (11)   Ice C

Bye: Team 7

November 21
  (6) 4 vs 5  (7)   Ice B

  (8)  3 vs 6  (4)   Ice C

  (10)  2 vs 7  (6)    Ice D
Bye: Team 1 

December 12
( )   5 vs 7  ( )   Ice A

 ( )   1 vs 6  ( )  Ice B

( )  2 vs 3  ( )  Ice C
Bye: Team 4

November 7

(8)   1 vs 7  (4)   Ice B
 (7)   2 vs 5  (8)   Ice C

 (9)   3 vs 4   (6)   Ice D
Bye: Team 6

November 28

  ( ) 1 vs 3  ( )   Ice A

  ( )  4 vs 2  ( ) Ice B

  ( )  6 vs 7  ( )   Ice C
Bye: Team 5 

December 19
 

DAY LADIES
CHRISTMAS PARTY!

November 14

(7)  6 vs 4  (5)   Ice A 

(4) 7 vs 3  (10)   Ice B

(7)  1 vs 5  (7)   Ice C 
Bye: Team 2

December 5

 ( )  4 vs 7  ( )   Ice A

 ( )   1 vs 2  ( )  Ice B

( )  5 vs 6  ( )  Ice C
Bye: Team 3

Teams receive 2 points for a win and 1 point for a tie.

The team with the most points at the end of round-robin play will be the overall winner.  
Please advise your skips if you are unable to curl on any of the above scheduled dates and arrange for a spare. Spares must play eithe lead or second. 

 

Contact: 902-634-4493  lcc@ns.aliantzinc.ca

  • Twitter Social Icon
  • Facebook App Icon